Helt osannolikt blev det ett perfekt väder framåt kvällen när vårelden skulle tändas, sånger sjungas för att hylla vårens ankomst och en och annan korv grillas. Det var nog ingen som trodde det vid 17-tiden när regnet öste ner och blåsten böjde träden nästan vågräta i vinden.
[ngg_images gallery_ids=”162″ display_type=”photocrati-nextgen_pro_horizontal_filmstrip” gallery_width=”900″ gallery_height=”700″]
Eva Engström vårtalade och valde att hylla inte bara våren utan även bygden och alla människor som bor där som sprider trivsel och gemenskap.
En del av talet lät så här:
Vi, Thomas och jag har verkligen känt oss välkomna i bygden och det tror jag är en känsla som vi delar med många som flyttat hit. Flyttar man till Adelöv så behöver man inte vara ensam (om man inte själv väljer det förstås).
Man får inbjudningar till alla föreningar och det finns ju ganska många, man blir medbjuden på träffar och olika aktiviteter. Som nyinflyttad får man en julblomma, man känner sig efterfrågad och behövd.
Alla är engagerade och bryr sig om varandra och det finns en drivkraft som inte tillåter att bygden tynar bort och försvinner.
Det är viktigt att vi hjälps åt att sprida allt som är bra med Adelöv –- vi hör ju trendspanarna som pratar om urbanisering och att alla flyttar till Stockholm – men vi är stolta över och nöjda med att bo i Adelöv och vi ser gärna att fler flyttar hit istället. Och ännu viktigare: att våra unga vill stanna kvar, ni är otroligt viktiga för bygdens utveckling och överlevnad.
Det finns ju många sätt att öka befolkningen i en bygd men att behålla trivseln och gemenskapen gör att familjer väljer att bosätta sig här och att unga stannar kvar och bildar familj.
Adelövs hemsida är ett viktigt nav i bygden och jag vill särskilt sända ett tack till alla som lägger ner tid och energi på att fylla den med information.
Våren är en härlig tid och den inbjuder till gemenskap, att ha roligt, och att bry sig.
Jag skulle vilja säga att våren kickar igång den där gemenskapen lite extra… det är lättare att bjuda in till den där fikan, folk är ute mer och man träffas både här och där.
Ett tydligt vårtecken är den ökade trafiken utanför huset när sommargästerna börjar komma tillbaka — då känner man att den härliga sommaren ligger framför oss.
Det finns gott om traditioner i bygden, det är en slags trygghet med saker och ting som upprepar sig. Valborgsfirande är ju ett bra exempel — att vi alla tillsammans välkomnar våren, eldar upp det gamla och gör rum och plats för det nya.
Och med det så vill jag skicka med en extra önskan om en fortsatt fin vår, värme, glädje och gemenskap.
Låt oss nu utbringa ett fyrfaldigt leve för våren:
Hurra, hurra, hurra, hurra!
Valborgsfirandet arrangeras av Adelövs motionsklubb. Föreningen får hela evenemanget att funka, bygger brasan, fixar med högtalaranläggning, grillar korv, bjuder på kaffe och kaka som smakar fantastiskt gott framåt kvällen.
Eva Engström
Projektutvecklare
Lantbrukarnas Riksförbund